Kredyt mieszkaniowy Blog

16.8.11

Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie

Kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji – a na pewno pociągająca za sobą różne konsekwencje. Na pewno łatwiej podjąć dobrą (trafioną) decyzję, kupując mieszkanie na rynku wtórnym – bo wiele czynników, decydujących o wyborze, jest dobrze znanych (sąsiedztwo, bliższa lub dalsza okolica, infrastruktura). Na co warto zwracać uwagę, gdy decydujemy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Niewątpliwie, jednym z najważniejszych atutów (lub niedostatków) mieszkania jest jego lokalizacja: mieszkania położone w dobrych punktach miasta – blisko centrum, węzłów komunikacyjnych, z rozbudowaną infrastrukturą usługową (sklepy, przedszkola, szkoły) są co prawda droższe, ale za to w mniejszym stopniu narażone na wahania koniunktury. Mówiąc wprost – nawet przy chwilowym czy dłuższym załamaniu rynku nieruchomości, nie będą tracić na wartości.

Ten aspekt jest szczególnie istotny, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera. Duża część (zdecydowana większość) inwestycji deweloperskich zlokalizowana jest na przedmieściach miast, lub w dzielnicach peryferyjnych, albo słabo skomunikowanych z centrum miasta. Działki tam są tańsze, tańsze są więc i mieszkania – cena za metr kwadratowy może wynosić nawet połowę ceny mieszkania o podobnym standardzie, położonego w centrum miasta. Można powiedzieć: coś za coś. Nie każdego przecież stać, i nie każdy musi mieszkać w centrum. Można też liczyć na stopniową poprawę infrastruktury. Ale z całą pewnością przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania w takiej lokalizacji nie tylko warto, ale trzeba sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego terenu wokół inwestycji. To pozwoli upewnić się, na jaką skalę będą prowadzone inwestycje – jeśli powstanie dużo budynków mieszkalnych, powinny być zaprojektowane również instytucje użyteczności publicznej – takie choćby jak przedszkola czy szkoły.

Parametry techniczne

Od czego zaczynamy szukanie mieszkania (oprócz oczywiście limitu kwoty, jaką możemy wydać na tę inwestycję)? Zapewne od metrażu, no i liczby pokoi. Potem zastanawiamy się, jaki powinien być rozkład mieszkania, ustawienie wobec stron świata etc. Potem – na którym piętrze chcemy mieszkać. To wszystko – o czym warto pamiętać – nie decyduje wyłącznie o tym, czy dobrze się nam będzie w mieszkaniu żyło, ale również o wartości mieszkania, gdyby kiedyś przyszła chwila jego sprzedaży. Mieszkania położone na parterze i kondygnacjach powyżej trzeciej, nawet w budynkach z windą są tańsze niż te położone na I, II i III piętrze. Rozkład mieszkania również może mieć znaczenie: zwykle potencjalni kupcy wolą, gdy okna sypialni wychodzą na południowy zachód, a okna salonu – na wschód. To pozwala uniknąć silnego nasłonecznienia pokoju dziennego letnimi popołudniami. Warto również zwrócić uwagę na rozkład sąsiednich mieszkań: jeśli łazienka sąsiadów jest położona tuż przy naszej sypialni, może to być dość uciążliwe.

Niektórzy klienci szukają mieszkań na ogrodzonych osiedlach, z ochroną i stałym monitoringiem. Jeśli nawet do takich nie należymy, na pewno warto się zainteresować, jaką ochronę będzie miał budynek mieszkalny (domofon to już stanowczo za mało, powinien być założony monitoring). Dodatkowo mieszkanie może zabezpieczać instalacja alarmowa – zwykle tego jednak nie otrzymamy w standardzie. Taka instalacja ma sens, gdy założymy solidne drzwi antywłamaniowe oraz okna i rolety.

Zdecydowanie ponadstandardowe „drobiazgi” to klimatyzacja, sieć internetowa i telewizyjna.

Wszyscy zaś, klienci standardowi i ponadstandardowi, powinni być zainteresowani tym, kto będzie zarządzać nieruchomością, gdy zostanie ona już oddana do użytku – najlepszym wyjściem jest wspólnota mieszkaniowa, bo wówczas mamy szansę wpływać na to, na co są przeznaczane pieniądze z płaconego co miesiąc czynszu.

Etykiety: ,