Kredyt mieszkaniowy Blog

1.6.11

Zmiany oprocentowania kredytów hipotecznych Wiosna 2011

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy w tej chwili chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny – marże kredytów w złotych i w euro spadają. To niweluje podwyżki stóp procentowych, te do których już doszło i spodziewanych w najbliższym okresie.

Z raportu Polski Rynek Nieruchomości, opracowanego przez szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że w marcu 2011 roku aż siedem banków podjęło decyzję o obniżeniu marży. DnB Nord ściął marżę aż o 1,25 punktu (z 2,25 proc. do 1 proc.). A w pierwszym roku spłaty marża jest zerowa!. Alior natomiast obniżył marżę o 0,2 punktu (do 0,9 proc.). Po ostatnich obniżkach już 5 banków oferuje marże na poziomie 1 proc. lub niższą.

Niestety – jest również zła wiadomość: obniżka marż może tylko niwelować wzrost oprocentowania kredytów – lub hamować tempo tego wzrostu. Podczas gdy w lutym możliwe było zaciągnięcie kredytu z oprocentowaniem niższym niż 5 procent – w marcu najniższe oprocentowanie wynosiło już 5,1 proc. Rośnie WIBOR, rośnie koszt kredytów. I w najbliższych miesiącach z pewnością będzie rosnąć nadal – podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wydają się przesądzone, bo inflacja w marcu 2011 przekroczyła 4 proc.

Podwyżki stóp procentowych następują również w strefie euro – więc będzie rosnąć również oprocentowanie kredytów walutowych. Dobrą wiadomością więc jest fakt, że banki schodzą z marży również w przypadku kredytów w europejskiej walucie. Nowa marża w DnB Nord – 1,4 proc. - zapewniła mu pierwsze miejsce w zestawieniu kredytów w euro. W Alior Banku nowa marża wynosi 1,8 proc. (w lutym marża wynosiła 3,3 proc.) Na znaczną zmianę oferty zdecydował się również Polbank, w którym marża spadła do 1,9 proc.

Kosmetyczne obniżki marży nastąpiły w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich. Bank Nordea obniżył marżę z 2,68 proc. do 2,5 proc. – i jest to w tej chwili najtańszy frankowy kredyt na rynku. Najdroższy kredyt w szwajcarskiej walucie oferuje PKO Bank Polski – marża to aż 6,76 proc.

Etykiety: ,