Kredyt mieszkaniowy Blog

2.12.05

Banki przestaną udzielać kredytów walutowych?

Nadzór bankowy chce, żeby banki bardzo mocno ograniczyły udzielanie kredytów walutowych - donosi Rzeczpospolita.Wojciech Kwaśniak, generalny inspektor nadzoru bankowego, nieraz w swoich oficjalnych wystąpieniach zwracał uwagę na niepokojąco duży udział kredytów walutowych w kredytach mieszkaniowych i hipotecznych.

Według informacji Rz wynika, że pod uwagę brany był podobno nawet zakaz udzielania kredytów walutowych. Dziś mówi się o tylko o wydaniu przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego rekomendacji w tej sprawie.
Trwają analizy. W ciągu najbliższych dni przedstawimy propozycje rozwiązań, które wpłyną na ograniczenie ryzyka walutowego dla klientów - twierdzi prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.
Zaznacza on, że w niektórych krajach banki nie mogą udzielać kredytów w walutach obcych. Są także państwa, jak np. Rumunia, gdzie wprowadzono ograniczenie. Bankowcy uważają, że jeśli nadzór wyda rekomendację w sprawie ograniczenia kredytów walutowych, to będzie ona równoznaczna z zakazem ich udzielania.

Rekomendacja to nic innego, jak zalecenie dla wszystkich banków. Przeciw zakazowi lub ograniczeniom kredytów mieszkaniowych w walutach są te banki, które ich najwięcej udzielają, czyli GE Money Bank, Bank Millennium, PTF Bank i Dom Bank (należący do Getin Banku). Za taką regulacją są Pekao SA, ING BSK, BZ WBK, PKO BP i Bank BPH.

Źródło: wp.pl