Kredyt mieszkaniowy Blog

1.9.11

Powolny koniec programu Rodzina na Swoim

10 czerwca Sejm przyjął ustawę zmieniającą ustawę o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, czyli zasady programu Rodzina Na Swoim.

Wbrew propozycjom rządu z finansowania programem nie zostały wycofane nieruchomości z rynku wtórnego. Jednak dla tego segmentu rynku obniżony został współczynnik do ustalania maksymalnej ceny metra kwadratowego. Cena metra kwadratowego nie będzie mogła przekroczyć 0,8 kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej ogłaszanej co kwartał przez wojewodów.

Maksymalny poziom ceny został także ograniczony dla nieruchomości z rynku pierwotnego i dla budowanych domów. W tym przypadku cena metra kwadratowego jest równa kosztowi odtworzenia.

I właśnie w obniżeniu limitów cen nieruchomości eksperci widzą najpoważniejszą przeszkodę w korzystaniu z programu dla tych, którzy nie „załapią się” na stare zasady.

W wielu lokalizacjach – szczególnie większych miastach - praktycznie nie będzie mieszkań, które będą mogły być sfinansowane takim kredytem.

Dla przykładu, podczas gdy dziś limit ceny metra kwadratowego w Warszawie wynosi ponad 9,8 tysiąca złotych (zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym), o tyle po zmianach cena metra kwadratowego mieszkania z drugiej ręki będzie mogła wynieść maksymalnie 5,6 tysiąca złotych.

Analitycy nie mają wątpliwości, że mimo poszerzenia grupy beneficjentów o osoby samotne program dopłat zacznie wkrótce wygasać. Wnioski o kredyty w ramach Rodziny Na Swoim można będzie składać do 31 grudnia 2012 roku.

Dołączenie do programu singli odbyło się wbrew intencjom rządu. Osoby te będą mogły kupować w ramach programu małe (do 50 m) mieszkania. Dopłatą objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Nabywane mieszkanie będzie musiało być pierwszą nieruchomością osoby samotne.

O kredyt z dopłatami będą mogły ubiegać się tylko osoby nie starsze niż 35 lat. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje, że w trakcie otrzymywania dopłat nie będzie możliwe nabycie prawa własności do innej nieruchomości (wyjątek to spadek).

Etykiety: , ,